ueshiba

Czym jest Aikido?

Aikido jest sztuką walki – jedną z najpopularniejszych i zarazem najtrudniejszych. Stworzone zostało pod koniec XIX i na początku XX wieku przez mistrza Morihei Ueshiba. Stanowi połączenie technik zaczerpniętych z wielu starych japońskich sztuk walki. Obca jej jest jakakolwiek forma rywalizacji. Jest niezwykle skuteczną metodą samoobrony przed każdym rodzajem ataku pod warunkiem, że ćwiczący prezentuje wysoki poziom umiejętności. Trenując aikido uczymy się nie tylko technik obrony: padów, przewrotów, zejść z linii ataku, wykonywania dźwigni i rzutów na atakującym przeciwniku ale także jest to wspaniała forma rekreacji ruchowej, rozwijającej harmonijnie wszystkie partie mięśni i zwiększająca sprawność fizyczną.

Aikido od wielu innych sztuk walki odróżnia się brakiem agresji – nie uczymy się jak zaatakować, okaleczyć lub zabić przeciwnika. Chcemy skutecznie obronić się w taki sposób, by czuć się bezpiecznymi, ale jednocześnie sprawić, by napastnik nie odniósł niepotrzebnych obrażeń. Osiągnięcie tego wymaga wiele pracy, ale jednocześnie dostarcza olbrzymiej satysfakcji.

Aikido ćwiczy się latami, nieustannie odkrywając nowe poziomy techniki, pokłady własnych możliwości, wiedzy i siły ducha.

 

Samo słowo AIKIDO oznacza sposób lub drogę (do) uzyskania harmonii (ai) energii wewnętrznej (ki).