szablon-aikido

AikidoYoshinkan

Artykuł o Aikido autorstwa jedenastoletniej Martyny Stec z sekcji gliwickiej. Zapraszamy do lektury oraz zachęcamy do przysyłania kolejnych artykułów na adres sekretariat@aikidoyoshinkan.pl.

 

 

,AikidoYoshinkan”

 

 

Aikido to ,,sztuka pokoju opierająca się na Czterech Wielkich Cnotach: Męstwie, Mądrości, Miłości i Przyjaźni!” Aikido to sztuka pokoju. Jak mawiał nasz Sensei Ueshiba: ,,W sztuce pokoju nie ma miejsca na spory. Prawdziwy wojownik czy wojowniczka są niezwyciężeni, ponieważ z niczym nie walczą.” Sensei Ueshiba założył Aikido w celu samoobrony. ,,Aikido służy całemu światu. NIE WOLNO używać go do egoistycznych ani destrukcyjnych celów, trenujcie dla dobra wszystkich tworząc jedną rodzinę!”.
    Na treningach w naszej sekcji na początek ustawiamy się w linie. W linii stoimy stopniami od najwyższego najniższego, a sensei stoi przed nami. W takiej kolejności: 1 kyu (brązowe obi), 2kyu (brązowe obi), 3 kyu (brązowe obi), 4 kyu (niebieskie obi), 5 kyu (zielone obi), 6 kyu (czerwone obi), 7 kyu (pomarańczowe obi), 8 kyu (żółte obi), 9 kyu (żółte obi z białą belką), 10 kyu (białe obi z żółtą belką).
 Po utworzeniu linii kłaniamy się na znak szlachetnej postawy i tym sposobem rozpoczynamy trening. Po rozpoczęciu następuje rozgrzewka. Po dobrze wykonanej rozgrzewce ćwiczymy wybrane przez senseia techniki. Kiedy starczy czasu w coś się bawimy. Niektóre treningi poświęcone są nauce kopania, a później kihondozie. Kihondoza to ruchy wykonywane na liczenie senseia.         
    Bardzo chciałabym w imieniu całej naszej sekcji gliwickiej podziękować senseiowi Danielowi za wkład pracy w nauczanie nas sztuk walki Aikido Yoshinkan.